Firma Bilgisi

ÇİMENTO

OYAK Çimento Beton Kağıt; Türkiye, Portekiz ve Cape Verde, Fildişi Sahili, Romanya ve KKTC’de 10 entegre çimento fabrikası ve 7 öğütme tesisinde sahip olduğu 18 milyon ton klinker ve 32,6 milyon ton çimento kapasitesiyle faaliyet göstermektedir.

22.5 milyon ton çimento üretim kapasitesi ile Türkiye’nin en büyük cüruflu çimento üretim kapasitesine sahip olan Çimento Beton Kâğıt Şirketleri, net karlılık açısından sektör sıralamasında en ön sıralarda yer almaktadır. Türkiye'nin 7 coğrafi bölgesinde de faaliyet gösteren OYAK Çimento’nun, Türkiye’de biri halka açık olmak üzere 2 çimento şirketi, 1 kağıt torba ve 1 enerji şirketi bulunmaktadır.

Türkiye çimento sektörüne bambaşka bir açılım ve vizyon kazandıracak bir ilki gerçekleştiren OYAK Çimento Beton Kağıt, Avrupa’nın en büyük çimento markalarından CIMPOR’un Portekiz ve Cape Verde operasyonlarını 17 Ocak 2019 tarihinde satın almıştır. 3 entegre çimento fabrikası ve 2 öğütme tesisi bulunan CIMPOR, 9,1 mt çimento kapasitesi ile Portekiz ve Cape Verde’de pazar liderliğini korurken yurtdışı pazarlarda da varlığını sürdürmektedir.

2020 yılında tamamlanan ve tamamen kalsine kil üretimi için kurulan ilk tesis unvanını taşıyan Fildişi Sahili yatırımı ve 2022 yılının başlangıcında tamamlanması planlanan Kamerun tesisi yatırımı ile Afrika pazarına güçlü bir giriş yapan Grup, 2021 yılında da bölgesel güç olmaktan öte global oyuncu olma yolunda stratejik kararlar almaya devam edecektir.

OYAK Çimento Şirketleri, klinker üretim kapasitesi, çimento öğütme kapasiteleri ve sahip olduğu pazar payı ile 2020 yılında da ülkemiz çimento endüstrisinin en büyük oyuncusu olmaya devam etmiştir ve %16.6 olan pazar payını korumuştur.

OYAK Çimento 2020 yılında toplam 10.8 milyon ton çimento üretimi gerçekleştirerek Türkiye çimento pazarında liderliğini sürdürmüştür.

Türk Çimento’nun 2020 yılı Aralık ayı kümülatif verilerine göre çimento tüketiminde geçen yılın aynı dönemine göre %22.6 artış yaşanmış, OYAK Çimento (yurtiçi çimento satışlarına göre) 2019 yılında %15.7 olan pazar payını 2020 yılında %16.6’ya çıkarmıştır. Bölgesel olarak incelendiğinde tüm bölgelerde tüketimde büyüme yaşanmıştır. En büyük artışın yaşandığı bölge Akdeniz Bölgesi olmuştur.

Türk Çimento 2020 yılı Aralık ayı sonu verilerine göre çimento üretiminde geçen yıla oranla %26.9 oranında artış yaşanmıştır.

Türkiye çimento endüstrisinin kapasite ve pazar lideri olarak faaliyetlerini 7 entegre fabrikada ve 3 öğütme tesisinde, satışlarını 7 coğrafi bölgede sürdüren OYAK Çimento, pazar payı ile lider konumda olmasının yanı sıra verimlilik, yaratıcılık ve kâr odaklılık ilkeleriyle çimento kullanım alanlarını geliştiren, ülke pazarında etkin rol oynayan lider bir topluluktur.

OYAK Çimento Beton Kağıt 5 halka açık şirketi olan Adana Çimento, Bolu Çimento, Aslan Çimento, Ünye Çimento ve Mardin Çimento’nun tek çatı altında birleştirilmesine ilişkin 2019 yıl sonu itibarıyla başlatılan süreç Mayıs 2020 itibariyle tamamlanmış olup söz konusu şirketler Mardin Çimento bünyesinde birleştirilip şirketin unvanı OYAK Çimento Fabrikaları A.Ş. olarak değiştirilmiştir. Şirketin hisseleri Borsa İstanbul’da işlem görmektedir.

2020 yılında açıklanan 2019 yılı üretimden satışlar kriterine göre İSO 500 listesinde OYAK Beton 431’inci, Adana Çimento 453’üncü, İSO İkinci 500 listesinde Bolu Çimento 116’ıncı, Aslan Çimento 263’üncü ve Ünye Çimento 320’nci sırada yer almıştır.

Beton ve Agrega

Çimento sektöründe olduğu gibi hazır beton sektöründe de öncü rolü üstlenen Grup, dünya çapında 88 hazır beton tesisi ve 21 agrega ocağı ile faaliyet göstermektedir.

Hazır betonun inşaat sektörünün en temel girdilerinden birisi olması nedeniyle inşaat sektöründe yaşanan gelişmeler hazır beton sektörünü de doğrudan etkilemektedir. Bu çerçevede, Türkiye’nin büyüme hızıyla, inşaat ve hazır beton sektörünün büyüme hızı paralellik göstermektedir.

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) verilerine göre Türkiye, hazır beton üretimiyle 2009 yılından itibaren Avrupa’da birinci sırada yer alırken, dünyada ise Çin ve ABD’nin ardından üçüncü sıradadır.

OYAK Çimento Beton Kağıt Türkiye operasyonlarında; Akdeniz, Marmara, Karadeniz, Ege ve İç Anadolu Bölgelerini kapsayan geniş bir coğrafyada, 45 hazır beton tesisi bulunmaktadır.

Grup, betonun hem kalitesi hem de maliyetlerini etkileyen agregayı da kendi bünyesinde bulunan 3 agrega ocağı aracılığıyla üretmektedir.

Sektörün en güçlü hizmet sağlayıcısı olan OYAK Çimento Fabrikaları, Türkiye ekonomisi için önemli projelerin yanı sıra markalı konut projelerinde de çözüm ortağı olarak daima tercih edilmektedir.

OYAK Çimento Fabrikaları’nın %100 iştiraki olan OYAK Beton’un kolaylaştırılmış usülde birleştirilmesi ve OYAK Beton’un tüzel kişiliğinin sona ermesi işlemleri 31 Aralık 2020 tarihinde tamamlanmıştır.

Türkiye Hazır Beton Birliği’nin geçmiş verilerine dayanarak 2020 yılında resmi olmayan rakamlara göre hazır beton sektörünün 76 milyon m3 üretim değerine ulaşması beklenmektedir. Bu kabule göre OYAK Beton’un 2020 yılı Pazar payı %5,1 olarak gerçekleşmiştir.

Kraft Kağıt ve Torba

Selüloz ve Kağıt Sanayii Vakfı’nın 2020 yıl sonu verilerine göre, ülkemizde kağıt ve kağıt ürünleri üreten 54 fabrika bulunmaktadır. Sektör 5,7 milyon ton üretim kapasitesine sahip olup sektörde geri kazanılan atık kağıttan elde edilen kağıt hamuru miktarı 4,7 milyon ton düzeyindedir. 2019 yılı Selüloz ve Kağıt Sanayii Vakfı verilerine göre Türkiye, kağıt ve kağıt ürünleri sektöründe, dünya genelinde kağıt üretiminde 20. tüketiminde ise 15. sırada yer almaktadır.

Türkiye’nin tek entegre kağıt fabrikası olan grup şirketimiz OYKA, kraft kağıt ve kraft kağıttan mamul ürünler üretmektedir. OYKA bünyesinde faaliyet gösteren torba fabrikasının toplam kapasitesi 220 milyon adet/yıl, entegre kağıt fabrikasının kapasitesi de 100 bin ton/yıldır. Tesislerde kraft kağıt üretiminin yanı sıra gıda, çimento, maden, yapı kimyasalları, kimyasal ürün sektörlerine yönelik torba üretimi de yapılmaktadır.

2019 yılında başlanan Biyokütle Kabuk Kazanı Revizyonu yatırımı ile 2020 yılında başlanan Yongalama Kabuk Eleme Sistemi, Kömür Stokholü, Kömür Kazanı Baca Gazı Analiz Cihaz Sistemi, Kömür Briketleme Makinası ve 4. Yıkama Eleği yatırımları devam etmektedir.

21 MWe kurulu gücünde OYKA Enerji Biyokütle Santrali’nin 31 Aralık 2018 tarihi itibarıyla yatırımı tamamlanmış ve YEKDEM kapsamında elektrik üretim lisansı alınmıştır. Santralin geçici kabulü Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından 27 Haziran 2019 tarihinde yapılarak yasal olarak işletmeye girmiştir. OYKA Enerji Biyokütle Santrali, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun duyurusu ile 1 Ocak 2020 tarihinden başlamak üzere Nihai YEK listesine alınmış ve 1 Ocak 2020 itibariyle elektrik satışı yapılmaya başlanmıştır.

Aranılan Özellikler

Mülakat Tarihi: 2 Mart Çarşamba

Mülakat Yapacağı Aday Sayısı: 10 

Mülakat Saati: 09.00-12.30 / 13.30-17.30

Mülakat Süresi: Her aday için 30-40 dk.

Kriterler: Makine Müh., Elektrik Elektronik Müh., İnşaat Müh. ve Endüstri Müh. öğrencileri